URZ1A472MHD1TN
Mfr.Part #
URZ1A472MHD1TN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
18mm
Dielectric Material :
Aluminum
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.12A @ 120Hz
Lead Pitch :
7.493mm
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
EAR99
Terminal Pitch :
7.5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.288A @ 10kHz
Length :
15mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4700µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current :
1.12A
Datasheets
URZ1A472MHD1TN
Nichicon URZ1A472MHD1TN
URZ 4700μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.12A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can