UPW1V820MED
Mfr.Part #
UPW1V820MED
Description
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Tape
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Bulk
Height :
15mm
Ripple Current @ Low Frequency :
279.5mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.4892mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Published :
Termination :
Radial
Impedance :
230mOhm
Voltage - Rated DC :
35V
Mount :
PCB, Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
430mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Diameter :
6.3mm
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
2.5mm
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
46mOhm
Capacitance :
82µF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage :
35V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
86.1μA
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
430mA @ 100kHz
e3
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UPW1V820MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1V820MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Voltage:35V, UPW1V820MED pinout, UPW1V820MED datasheet PDF, UPW1V820MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1V820MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1V820MED
UPW 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 430mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can