UPW1A101MDD6TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW1A101MDD6TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
UPW
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
152.75mA @ 120Hz
Height :
15mm
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Cut Tape (CT)
Diameter :
5mm
Number of Pins :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Lead Pitch :
2.0066mm
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Impedance :
500MOhm
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Ripple Current :
152.8mA
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
10V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.03mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
235mA @ 100kHz
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
UPW1A101MDD6TD
Nichicon UPW1A101MDD6TD
UPW 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 152.8mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can