UPW1V560MED
Mfr.Part #
UPW1V560MED
Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Impedance :
250mOhm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
Tape
Radiation Hardening :
No
Height :
11mm
Lead Diameter :
500 µm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
58.8μA
Tolerance :
±20%
Capacitance :
56µF
Lead Pitch :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Voltage :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
290mA @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
290mA
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
87mA @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tan Delta :
0.12
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Datasheets
UPW1V560MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1V560MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Voltage:35V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, UPW1V560MED pinout, UPW1V560MED datasheet PDF, UPW1V560MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1V560MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1V560MED
UPW 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 290mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can