UPW1V390MDD1TA
Mfr.Part #
UPW1V390MDD1TA
Description
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL
Leakage Current :
0.04095mA
Tan Delta :
0.12
Impedance :
500MOhm
Length :
15mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
235mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70.5mA @ 120Hz
Capacitance :
39μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Diameter :
5mm
Voltage - Rated :
35V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
70.5mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Datasheets
UPW1V390MDD1TA
Nichicon UPW1V390MDD1TA
UPW 39μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 70.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can