UPW1V272MHD
Mfr.Part #
UPW1V272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
2.678A @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.16
Voltage - Rated DC :
35V
Wire
Terminal Pitch :
7.5mm
Leakage Current :
2.835mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitance :
2700μF
Ripple Current :
3.15A
HTS Code :
Diameter :
16mm
Life (Hours) :
8000 hours
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.15A @ 100kHz
Impedance :
16mOhm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Packing Method :
Tape
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32mOhm
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
35.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead/Base Style :
Straight
Dissipation Factor :
0.12 %
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±20%
Datasheets
UPW1V272MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1V272MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Voltage:35V, Mounting Type:Through Hole, UPW1V272MHD pinout, UPW1V272MHD datasheet PDF, UPW1V272MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1V272MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1V272MHD
UPW 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.15A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can