UPW1V120MDD1TE
Mfr.Part #
UPW1V120MDD1TE
Description
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tan Delta :
0.12
Length :
7mm
Life (Hours) :
2000 hours
Impedance :
950mOhm
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
36mA
Diameter :
5mm
Voltage - Rated :
35V
Leakage Current :
0.0126mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
36mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.0066mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
12μF
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UPW1V120MDD1TE
Nichicon UPW1V120MDD1TE
UPW 12μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 36mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can