UPW1V102MHD
Mfr.Part #
UPW1V102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Stock
124
In Stock :
124
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
1.95A @ 100kHz
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.463A @ 120Hz
Mount :
PCB, Through Hole
Impedance :
30mOhm
Height :
25mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
2009
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Polarization :
Polar
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
Contact Plating :
Tin
Leakage Current :
1.05mA
Dissipation Factor :
0.12 %
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Wire
Voltage :
35V
Diameter :
12.5mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.945A
Life (Hours) :
7000 hours
Packing Method :
Tape
Datasheets
UPW1V102MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1V102MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Voltage:35V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, UPW1V102MHD pinout, UPW1V102MHD datasheet PDF, UPW1V102MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1V102MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1V102MHD
UPW 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.945A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can