UPW1V100MDD6TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW1V100MDD6TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2.0066mm
HTS Code :
Tan Delta :
0.12
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
950mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
28 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
35V
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
5mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
36mA @ 120Hz
Published :
Series :
UPW
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Diameter :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Length :
7mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
0.0105mA
Ripple Current :
36mA
Datasheets
UPW1V100MDD6TE
Nichicon UPW1V100MDD6TE
UPW 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 36mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can