UPW1J331MHH
Mfr.Part #
UPW1J331MHH
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Impedance :
85mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Leakage Current :
0.6237mA
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
838.5mA @ 120Hz
Ripple Current :
838.5mA
Life (Hours) :
7000 hours
Diameter :
12.5mm
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
330µF
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Height :
20mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
1.29A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.09
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
UPW1J331MHH
Nichicon UPW1J331MHH
UPW 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 838.5mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can