UPW1J150MED1TA
Mfr.Part #
UPW1J150MED1TA
Description
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
Impedance :
1.2Ohm
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
48mA
Voltage - Rated :
63V
Diameter :
6.3mm
Capacitance :
15μF
Ripple Current @ Low Frequency :
48mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Length :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminum
UPW
HTS Code :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
Datasheets
UPW1J150MED1TA
Nichicon UPW1J150MED1TA
UPW 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 48mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can