UPW1H2R2MDD
Mfr.Part #
UPW1H2R2MDD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Height :
11mm
Package / Case :
Radial, Can
Voltage :
50V
Leakage Current :
4μA
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Diameter :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
55mA @ 100kHz
Published :
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
0.1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
500 µm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2mm
Impedance :
3Ohm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
16.5mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
2.2μF
Packaging :
Bulk
Packing Method :
Tape
Dielectric Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Ripple Current :
55mA
Datasheets
UPW1H2R2MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1H2R2MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, UPW1H2R2MDD pinout, UPW1H2R2MDD datasheet PDF, UPW1H2R2MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1H2R2MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1H2R2MDD
UPW 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can