UPW1H151MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW1H151MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
615mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Capacitance :
150µF
Leakage Current :
225μA
Lead Pitch :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Pbfree Code :
yes
Height :
12.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
615mA
Published :
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
10mm
Packing Method :
Tape
Life (Hours) :
5000 hours
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Impedance :
155mOhm
Series :
UPW
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
399.75mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
PCB, Through Hole
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Voltage :
50V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.1
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
324mOhm
Datasheets
UPW1H151MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1H151MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, UPW1H151MPD pinout, UPW1H151MPD datasheet PDF, UPW1H151MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1H151MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1H151MPD
UPW 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 615mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can