UPW1E820MED
Mfr.Part #
UPW1E820MED
Description
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage :
25V
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
290mA
Capacitance :
82µF
Dielectric Material :
Aluminium
Packing Method :
Tape
Leakage Current :
61.5μA
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Radial, Can
Terminal Pitch :
2.5mm
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
188.5mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
290mA @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Impedance :
250mOhm
Lead Diameter :
500 µm
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
UPW1E820MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1E820MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, UPW1E820MED pinout, UPW1E820MED datasheet PDF, UPW1E820MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1E820MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1E820MED
UPW 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 290mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can