UPW1E4R7MDD1TA
Mfr.Part #
UPW1E4R7MDD1TA
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Leakage Current :
0.004mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
4.7μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
54mA @ 120Hz
Ripple Current :
54mA
Voltage - Rated :
25V
Impedance :
600mOhm
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tan Delta :
0.14
Datasheets
UPW1E4R7MDD1TA
Nichicon UPW1E4R7MDD1TA
UPW 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can