UPW1E471MPD6TA
Mfr.Part #
UPW1E471MPD6TA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Packing Method :
Ammo Pack
Life (Hours) :
3000 hours
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.3525mA
Published :
Series :
UPW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current :
746.2mA
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Impedance :
65mOhm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
995mA @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Length :
20mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
8mm
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
3.5052mm
Tan Delta :
0.14
Ripple Current @ Low Frequency :
746.25mA @ 120Hz
Datasheets
UPW1E471MPD6TA
Nichicon UPW1E471MPD6TA
UPW 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 746.2mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can