UPW1E332MHD6TN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW1E332MHD6TN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Series :
UPW
Diameter :
18mm
Lead Pitch :
7.493mm
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
3300µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
7.5mm
Life (Hours) :
8000 hours
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
2.74A @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Impedance :
20mOhm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current :
2.329A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tan Delta :
0.2
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Height :
25mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.329A @ 120Hz
Leakage Current :
2.475mA
Datasheets
UPW1E332MHD6TN
Nichicon UPW1E332MHD6TN
UPW 3300μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 2.329A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can