UPW1E182MHH
Mfr.Part #
UPW1E182MHH
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
1.964A
Leakage Current :
1.35mA
Tolerance :
±20%
Height :
31.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.31A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
7000 hours
HTS Code :
Impedance :
25mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
1.964A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
1800µF
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
12.5mm
Datasheets
UPW1E182MHH
Nichicon UPW1E182MHH
UPW 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.964A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can