UPW1E102MPH6
Mfr.Part #
UPW1E102MPH6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
1.815A @ 100kHz
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
1.361A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
31.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.75mA
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Impedance :
35mOhm
Capacitance :
1000µF
Datasheets
UPW1E102MPH6
Nichicon UPW1E102MPH6
UPW 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.361A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can