UPW1E100MDH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW1E100MDH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
10μF
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current :
54mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UPW
Lead Pitch :
2.0066mm
Leakage Current :
0.0075mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Impedance :
600mOhm
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Polarization :
Polar
Published :
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.14
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
54mA @ 120Hz
Height :
11mm
Datasheets
UPW1E100MDH
Nichicon UPW1E100MDH
UPW 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can