UPW1C822MHH
Mfr.Part #
UPW1C822MHH
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
Leakage Current :
3.936mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
3.68A @ 100kHz
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
16V
Life (Hours) :
8000 hours
Impedance :
15mOhm
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current :
3.128A
Ripple Current @ Low Frequency :
3.128A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Height :
35.5mm
Tan Delta :
0.3
Capacitance :
8200µF
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Diameter :
18mm
Datasheets
UPW1C822MHH
Nichicon UPW1C822MHH
UPW 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.128A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can