UPW1C332MHD1TN
Mfr.Part #
UPW1C332MHD1TN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Stock
228
In Stock :
228
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead/Base Style :
Straight
Diameter :
16mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
44mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
8000 hours
Tan Delta :
0.22
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2009
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
2.555A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Leakage Current :
1.584mA
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current :
2.172A
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
HTS Code :
Dissipation Factor :
0.16 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
3300µF
Impedance :
22mOhm
Height :
25mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.5mm
Datasheets
UPW1C332MHD1TN
Nichicon UPW1C332MHD1TN
UPW 3300μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 2.172A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can