UPW1C272MHH
Mfr.Part #
UPW1C272MHH
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
JESD-609 Code :
e0
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Height :
31.5mm
Capacitance :
2700μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Diameter :
12.5mm
Lead Free :
Contains Lead
Life (Hours) :
7000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.964A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
16V
Impedance :
25mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
2.31A @ 100kHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current :
1.964A
Tan Delta :
0.18
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Leakage Current :
1.296mA
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
UPW1C272MHH
Nichicon UPW1C272MHH
UPW 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.964A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can