UPW1C222MHH
Mfr.Part #
UPW1C222MHH
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current :
1.653A
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.945A @ 100kHz
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
16V
Diameter :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Published :
Tan Delta :
0.18
Leakage Current :
1.056mA
Life (Hours) :
7000 hours
Impedance :
30mOhm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
2200µF
Datasheets
UPW1C222MHH
Nichicon UPW1C222MHH
UPW 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.653A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can