UPW1C220MDH6
Mfr.Part #
UPW1C220MDH6
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
22µF
JESD-609 Code :
e0
Diameter :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
16V
Tan Delta :
0.16
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Ripple Current :
36mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Ripple Current @ Low Frequency :
36mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Height :
7mm
Impedance :
950mOhm
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.01056mA
Datasheets
UPW1C220MDH6
Nichicon UPW1C220MDH6
UPW 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 36mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can