UPW1C152MHD1TO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW1C152MHD1TO
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.72mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarization :
Polar
Termination :
Radial
Series :
UPW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1500μF
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Height :
20mm
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.18
Impedance :
38mOhm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.655A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.407A
HTS Code :
Life (Hours) :
7000 hours
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
UPW1C152MHD1TO
Nichicon UPW1C152MHD1TO
UPW 1500μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.407A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can