UPW1C122MPD
Mfr.Part #
UPW1C122MPD
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Ripple Current :
1.44A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.224A @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Tape
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
576μA
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
10mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
PCB, Through Hole
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.18
Radial, Can
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
1200μF
Dissipation Factor :
0.16 %
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage :
16V
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
1.44A @ 100kHz
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
25mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5mm
Impedance :
45mOhm
Datasheets
UPW1C122MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1C122MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:16V, UPW1C122MPD pinout, UPW1C122MPD datasheet PDF, UPW1C122MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1C122MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1C122MPD
UPW 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can