UPW1A682MHD6
Mfr.Part #
UPW1A682MHD6
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Ripple Current :
2.74A
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.19 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
6800µF
Life (Hours) :
8000 hours
Diameter :
18mm
Lead Pitch :
7.5mm
Impedance :
20mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Leakage Current :
2.04mA
JESD-609 Code :
e3
UPW
Tan Delta :
0.31
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.329A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.74A @ 100kHz
Packing Method :
Tape
Datasheets
UPW1A682MHD6
Nichicon UPW1A682MHD6
UPW 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.74A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can