UPW1A681MPH6
Mfr.Part #
UPW1A681MPH6
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
730mA @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
15mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Tan Delta :
0.19
Life (Hours) :
3000 hours
Published :
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.204mA
Impedance :
85mOhm
Capacitance :
680μF
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
547.5mA @ 120Hz
Ripple Current :
547.5mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPW1A681MPH6
Nichicon UPW1A681MPH6
UPW 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 547.5mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can