UPW1A471MPD1TD
Mfr.Part #
UPW1A471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height :
11.5mm
Max Operating Temperature :
105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
416.25mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Pitch :
3.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Impedance :
117mOhms
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
555mA
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
11mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
8mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
234MOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UPW1A471MPD1TD
Nichicon UPW1A471MPD1TD
UPW 470μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 555mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can