UPW1A392MHH6
Mfr.Part #
UPW1A392MHH6
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
10V
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Impedance :
29mOhm
Ripple Current :
1.878A
Leakage Current :
1.17mA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Life (Hours) :
8000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
20mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
2.21A @ 100kHz
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
3900μF
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Diameter :
16mm
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
1.879A @ 120Hz
Lead Pitch :
7.493mm
HTS Code :
Tan Delta :
0.23
Datasheets
UPW1A392MHH6
Nichicon UPW1A392MHH6
UPW 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.878A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can