UPW1A331MPD
Mfr.Part #
UPW1A331MPD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Stock
2
In Stock :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Tape
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
330µF
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Pitch :
3.5mm
Leakage Current :
99μA
Height :
11.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
360.75mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
234MOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
0.19 %
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
555mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
8mm
Life (Hours) :
3000 hours
Impedance :
117mOhm
Voltage :
10V
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Published :
2009
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Datasheets
UPW1A331MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1A331MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Voltage:10V, UPW1A331MPD pinout, UPW1A331MPD datasheet PDF, UPW1A331MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1A331MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1A331MPD
UPW 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 555mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can