UPW1A330MDD6
Mfr.Part #
UPW1A330MDD6
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Impedance :
950mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
33μF
Ripple Current :
120mA
Diameter :
5mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
2mm
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
36mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
10V
Packing Method :
Tape
Polar
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.19 %
EAR99
Radiation Hardening :
No
Height :
7mm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Leakage Current :
9.9μA
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
UPW1A330MDD6
Nichicon UPW1A330MDD6
UPW 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can