UPW1A272MHH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW1A272MHH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
12.5mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1.653A
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
1.945A @ 100kHz
Leakage Current :
0.81mA
Capacitance :
2700μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Life (Hours) :
7000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
UPW
Published :
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
10V
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Impedance :
30mOhm
Height :
25mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.21
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPW1A272MHH
Nichicon UPW1A272MHH
UPW 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.653A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can