UPW1A181MED1TA
Mfr.Part #
UPW1A181MED1TA
Description
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Impedance :
250mOhm
Voltage - Rated :
10V
Length :
11mm
Diameter :
6.3mm
Tan Delta :
0.19
Ripple Current @ Low Frequency :
188.5mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
290mA @ 100kHz
Leakage Current :
0.054mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current :
188.5mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Capacitance :
180µF
Tolerance :
±20%
Datasheets
UPW1A181MED1TA
Nichicon UPW1A181MED1TA
UPW 180μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 188.5mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can