UPV1H100MFD1TA
Mfr.Part #
UPV1H100MFD1TA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Length :
11mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
115mA @ 100kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Impedance :
2Ohm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
2
Polarization :
Polar
Ripple Current :
115mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Leakage Current :
0.015mA
Terminal Pitch :
5mm
Diameter :
5mm
Capacitance :
10μF
Tan Delta :
0.1
Datasheets
UPV1H100MFD1TA
Nichicon UPV1H100MFD1TA
UPV ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Radial Can Aluminum Electrolytic Capacitor 0.197Dia 5.00mm ±20% 10muF 50V