UPTW6220MHD
Mfr.Part #
UPTW6220MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.2
Leakage Current :
564.4μA
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Diameter :
12.5mm
Length :
25mm
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Radial
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
420V
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
200mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
320mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UPT
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Ripple Current :
200mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPTW6220MHD
Nichicon UPTW6220MHD
UPT 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 200mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can