UPTW6181MRD6
Mfr.Part #
UPTW6181MRD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.52A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
950mA
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Leakage Current :
4.546mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
180µF
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Length :
40mm
Lead Pitch :
12.4968mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Diameter :
25mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
420V
Tan Delta :
0.2
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
UPT
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
950mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UPTW6181MRD6
Nichicon UPTW6181MRD6
UPT 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 12.4968mm Radial, Can