UPS2W330MHD
Mfr.Part #
UPS2W330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Stock
5
In Stock :
5
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Terminal Pitch :
7.5mm
Ripple Current :
145mA
Capacitance :
33μF
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Diameter :
18mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Published :
2009
Ripple Current @ High Frequency :
232mA @ 10kHz
Leakage Current :
694μA
Terminal Shape :
Wire
Height :
35.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
7.493mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.15
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
UPS2W330MHD
Nichicon UPS2W330MHD
UPS 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 145mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can