UPS2A151MHD1TO
Mfr.Part #
UPS2A151MHD1TO
Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Stock
253
In Stock :
253
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
150µF
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
25mm
Impedance :
130mOhm
Ripple Current :
710mA
Ripple Current @ Low Frequency :
355mA @ 120Hz
Published :
2015
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
12.5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
UPS2A151MHD1TO
Nichicon UPS2A151MHD1TO
UPS 150μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 710mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can