UPS2F220MHD1TO
Mfr.Part #
UPS2F220MHD1TO
Description
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL
Stock
450
In Stock :
450
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
192mA @ 10kHz
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
315V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
120mA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Capacitance :
22µF
Length :
25mm
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
2015
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
UPS2F220MHD1TO
Nichicon UPS2F220MHD1TO
UPS 22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 120mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can