UPS2ER47MED1TA
Mfr.Part #
UPS2ER47MED1TA
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
250V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Published :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Polar
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
12mA
Capacitance :
0.47µF
Lead Pitch :
2.4892mm
Diameter :
6.3mm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
19.2mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Length :
11mm
Datasheets
UPS2ER47MED1TA
Nichicon UPS2ER47MED1TA
UPS 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 12mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can