UPS2C2R2MED1TD
Mfr.Part #
UPS2C2R2MED1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Ripple Current :
25mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Length :
11mm
Radial, Can
Terminal Pitch :
2.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
25mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
6.3mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated DC :
160V
Published :
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ High Frequency :
40mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Datasheets
UPS2C2R2MED1TD
Nichicon UPS2C2R2MED1TD
UPS 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 25mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can