UPS1V330MDD1TA
Mfr.Part #
UPS1V330MDD1TA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
35V
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Ripple Current :
27.2mA
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ Low Frequency :
27.2mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Length :
11mm
Terminal Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
5mm
Impedance :
1.5Ohm
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 100kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tan Delta :
0.12
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.03465mA
Datasheets
UPS1V330MDD1TA
Nichicon UPS1V330MDD1TA
UPS 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 27.2mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can