UPS1V151MPD1TD
Mfr.Part #
UPS1V151MPD1TD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Stock
988
In Stock :
988
Lead Pitch :
3.5052mm
Tan Delta :
0.12
Capacitance :
150µF
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
11.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
410mA @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
2
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
35V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
205mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Pitch :
3.5mm
Published :
2015
Diameter :
8mm
Impedance :
280mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
410mA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.1575mA
Datasheets
UPS1V151MPD1TD
Nichicon UPS1V151MPD1TD
UPS 150μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 410mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can