UPS1J220MED1TA
Mfr.Part #
UPS1J220MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2.4892mm
Series :
UPS
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Polarization :
Polar
Lead Diameter :
500 µm
Length :
11mm
Ripple Current :
30.6mA
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Impedance :
980mOhm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
63V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
30.6mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
22µF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
UPS1J220MED1TA
Nichicon UPS1J220MED1TA
UPS 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30.6mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can