UPS1J152MHD
Mfr.Part #
UPS1J152MHD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Stock
247
In Stock :
247
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
1.523A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Feature :
Ripple Current :
1.75A
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ High Frequency :
1.75A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
2
Height :
35.5mm
Dissipation Factor :
0.09 %
Tan Delta :
0.2
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
63V
Published :
2009
Diameter :
18mm
Through Hole
Impedance :
38mOhm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
2.835mA
Tolerance :
±20%
Datasheets
UPS1J152MHD
Nichicon UPS1J152MHD
UPS 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.75A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can