UPS1H471MHD
Mfr.Part #
UPS1H471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
0.1 %
Ripple Current @ Low Frequency :
781mA @ 120Hz
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
600 µm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
12.5mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
20mm
Ripple Current :
1.1A
Leakage Current :
705μA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
50V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current (AC) :
1.1A
Impedance :
130mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
UPS1H471MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPS1H471MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can, Voltage:50V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, UPS1H471MHD pinout, UPS1H471MHD datasheet PDF, UPS1H471MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPS1H471MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPS1H471MHD
UPS 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can