UPS1H470MED
Mfr.Part #
UPS1H470MED
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Stock
421
In Stock :
421
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
11mm
Lead Diameter :
500 µm
Voltage :
50V
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Leakage Current :
70.5μA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current :
250mA
Published :
2004
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitance :
47μF
Impedance :
650mOhm
Mount :
PCB, Through Hole
0.14
Voltage - Rated AC :
50V
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
Ripple Current (AC) :
250mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
42.5mA @ 120Hz
Datasheets
UPS1H470MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPS1H470MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, UPS1H470MED pinout, UPS1H470MED datasheet PDF, UPS1H470MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPS1H470MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPS1H470MED
UPS 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 250mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can