UPS1H102MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPS1H102MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Series :
UPS
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
1000µF
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
1.5mA
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Polarization :
Polar
Height :
25mm
Lead Pitch :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Impedance :
58mOhm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
1.6A
Ripple Current @ High Frequency :
1.6A @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.1 %
Voltage :
50V
Tan Delta :
0.14
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.392A @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
UPS1H102MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPS1H102MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:50V, UPS1H102MHD pinout, UPS1H102MHD datasheet PDF, UPS1H102MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPS1H102MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPS1H102MHD
UPS 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can